Odbierz do 700 zł zwrotu za Oryginalne części Volkswagen®! Skorzystaj
Wejdź na stronę promocji i dowiedz się, jak zyskać zwrot gotówki za zakup części przy pierwszym serwisowaniu używanego auta osobowego Volkswagen w wybranych Autoryzowanych Serwisach Volkswagena.

Jakie auta wybierają kobiety?

Choć wydawałoby się, że to mężczyźni przykładają mniej uwagi do wyglądu samochodu, często jest wręcz odwrotnie. To mężczyzna powie, że nie będzie jeździł czymś, co źle wygląda, kiedy kobieta spojrzy jeszcze na takie aspekty, jak wielkość bagażnika czy praktyczność.

Nie chcieliśmy się nad tym jednak zbyt długo zastanawiać. Potrzebowaliśmy jednoznacznej odpowiedzi, dlatego też przeprowadziliśmy ankietę. Zapytaliśmy w niej, które samochody używane, według kobiet, uznawane są za najbardziej kobiece. A oto wyniki.

TOP 20

W Top 20 samochodów używanych znajdziemy raczej rozsądne wybory. Pierwsze miejsce zajął nie inny samochód, jak Fiat 500. To faktycznie dość kobiecy model. Dalej, na drugim miejscu zobaczymy Alfę Romeo MiTo i na trzecim Volkswagena New Beetle. Na czwartym miejscu, z tą samą ilością głosów wynoszącą 175 - uplasowały się Alfa Romeo Giulietta i Opel Adam.

Dalej zobaczymy, za kolejnością: Forda Ka, Citroena C1, DS 4, Mazdę 2, Audi A1, Nissana Juka, Opla Corsę, BMW X1, Audi Q3, Renault Twingo, Volkswagena Scirocco, Range Rovera Evoque’a, Citroena C4 Cactusa, Volkswagena Upa i Renault Clio.

Nie ma tu większego zaskoczenia. Okazuje się, że panie faktycznie lubią niewielkie samochody używane i nawet jeśli są to SUV-y, to te mniejsze, jak X1, Q3 i tak dalej. Potwierdza tu się też teoria, że panie nie przejmują się tak bardzo wyglądem - panowie bardzo często krytykują Nissana Juka za wygląd, a panie oceniły go całkiem wysoko, czym zapewniły mu miejsce w Top 20.

Najczęściej oceniane segmenty

Top 20 odzwierciedla też inne kryterium - kryterium najczęściej ocenianych segmentów. Segment używanych aut miejskich, z liczbą głosów równą 1475, stanowi najchętniej wybieraną klasę. Zaraz za nią są auta małe, które zdobyły 1442 głosy. I ponownie okazuje się, że panie lubią siedzieć wyżej i widzieć więcej, bo na trzecim miejscu znalazły się auta terenowe i crossovery, które zdobyły 1228 głosów.

Poza podium znalazły się kompakty - i tu dystans do 3 miejsca jest spory, bo ten segment zdobył 941 głosów. Później znowu spory spadek, 634 głosy dla aut używanych klasy średniej, 570 kobiet oddało głos na samochody sportowe i coupe, a minivany przemawiają do 444 pań. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się luksusowe samochody używane i samochody używane klasy wyższej - zdobyły odpowiednio 368 i 317 głosów.

Top 3 segmentów

Sprawdziliśmy też, jakie modele konkretnie uznawane są za kobiece w poszczególnych segmentach.

Wśród małych samochodów używanych na podium zobaczymy Fiata 500, Opla Adama i Forda Ka. Cóż, tutaj chyba każdy samochód jest kobiecy.

Najchętniej wybieranym kompaktowym samochodem używanych jest Alfa Romeo Giulietta. Za nią znajduje się DS 4 i na końcu Mazda 3.

W klasie średniej ponownie króluje Alfa Romeo - tym razem Giulia. Kobietom przypadło też do gustu Volvo S60 i Mazda 6.

Wśród samochodów używanych klasy wyższej, kobiety nie idą za oczywistymi wyborami mężczyzn i nie wybierają samochodów używanych z Niemiec. Na pierwszym miejscu znalazł się Jaguar XF, a na trzecim Lexus GS. To oczywiście nie znaczy, że niemieckie samochody używane premium są przekreślane - Audi A6 znalazło się tu na drugim miejscu.

Wśród używanych aut luksusowych, za najbardziej kobiecy samochód zostało uznane Porsche Panamera. Za nim ponownie Jaguar - tym razem XJ - i Maserati Quattroporte. Bardzo eleganckie i nietuzinkowe samochody używane. Świetny wybór.

Spore zaskoczenie pojawia się dopiero w segmencie sportowych aut używanych i coupe. Można było wybrać takie rodzynki, jak Lamborghini Huracan, Mercedes-AMG GT, Nissan GT-R czy Porsche 911, a wygrał Volkswagen Scirocco! Na drugim i trzecim miejscu znalazły się już szybsze samochody używane, jak Porsche 911 i Jaguar F-Type. A więc kobietom bardziej podobają się krągłości, niż ostre cięcia.

Wśród aut terenowych i crossoverów dominuje Nissan Juke, ale z przewagą zaledwie 8 głosów. Na drugim i trzecim miejscu, z taką samą liczbą głosów wynoszącą 140 znalazły się BMW X1 i Audi Q3. W tym segmencie wyniki są bardzo wyrównane.

Spójrzmy jeszcze na minivany i vany - całe podium zdominowała motoryzacja francuska. Pierwsze miejsce dla Renault Scenica, drugie dla Citroena C4 Picasso i trzecie dla Renault Espace. Może ten wygląd jednak ma znaczenie?

Przy okazji liczenia głosów, sprawdziliśmy też, które samochody używane zebrały najmniej głosów, czyli które uznawane są za najmniej kobiece. I to tutaj zobaczymy Nissana GT-R, Mercedesa AMG GT i Lamborghini Huracana, ale też na przykład Mercedesa klasy S. Najmniej głosów zdobył Jeep Grand Cherokee i BMW Serii 7. Musimy się zgodzić. Faktycznie są to masywne, duże i dość męskie samochody używane.

Podsumowanie

Wiemy już, jakie samochody używane są uznawane za kobiece. Nie ma chyba większego zaskoczenia w tym, że najbardziej damskie są te najmniejsze samochody używane. Zaskoczyło nas jednak, jak dużą uwagę panie przywiązują do rozmiarów samochodów. Mając do dyspozycji najszybsze, najpiękniejsze i najdroższe sportowe samochody używane, wolą zostawić je facetom. Same chętnie odjadą Volkswagenem Scirocco.

Czy skoro kobiety postrzegają samochody nieco inaczej, niż mężczyźni, ich preferencje mają duży wpływ na obraz motoryzacji na drogach? Badania Boston Consulting Group pokazują, że tak. Według nich, w przypadku wydatków domowych, aż 80% decyzji podejmowanych jest przez kobiety, przy czym jeśli mówimy o samochodach używanych, udział w decyzjach wynosi 60%. To nadal solidna większość.

Jeśli więc w rodzinie jest jeden samochód używany - bardzo prawdopodobne, że to mężczyzna zaproponował wcześniej kilka modeli, ale ostateczny głos zapewne należał do kobiety.