Odbierz do 700 zł zwrotu za Oryginalne części Volkswagen®! Skorzystaj
Wejdź na stronę promocji i dowiedz się, jak zyskać zwrot gotówki za zakup części przy pierwszym serwisowaniu używanego auta osobowego Volkswagen w wybranych Autoryzowanych Serwisach Volkswagena.
Bezpieczna podróż samochodem

Zostań w domu! A jeśli już musisz – podróżuj bezpiecznie samochodem.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 pociągnęła za sobą wiele komplikacji, zwłaszcza w kwestii podróżowania i transportu. W jakich przypadkach można przemieszczać się samochodem? Jak zdezynfekować samochód, by ochronić się przed patogenem? Jak bezpiecznie podróżować w trakcie epidemii? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania.

Bezpieczna podróż samochodem – tylko w szczególnych przypadkach

Jedną z najważniejszych metod walki z epidemią koronawirusa, wywołującego chorobę COVID-19, jest dobrowolna kwarantanna, czyli po prostu pozostanie w domu. Samoizolacja ma na celu nie tylko ochronę przed zakażeniem, ale też powstrzymanie rozprowadzania wirusa przez osoby przechodzące chorobę bezobjawowo.

Oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem, w miarę możliwości, jest rezygnacja z podróży. Szczególną ostrożnością i rozwagą powinny się wykazać osoby odwiedzające starszych ludzi, podróżujące z dziećmi, ciepiące na choroby przewlekłe (np. cukrzyca, astma, choroby serca) lub przejawiające symptomy choroby COVID-19, takie jak:

  • gorączka,

  • kaszel,

  • trudności z oddychaniem,

  • ból mięśni i ogólne zmęczenie.

Co jednak zrobić, gdy wyjazd jest konieczny? Przede wszystkim warto zdecydować się na podróż własnym samochodem, który jest obecnie najbezpieczniejszym środkiem transportu Niestety, standardowe przygotowanie do podróży nie wystarczy. Należy zastosować dodatkowe środki ostrożności, które zminimalizują zakażenie koronawirusem.

Tylko z najbliższymi osobami

W dobie epidemii nie zaleca się wspólnych wyjazdów, nawet ze znajomymi czy sąsiadami. Według oficjalnego komunikatu władz z 25 marca 2020 należy ograniczyć wyjazdy do niezbędnych zakupów żywnościowych, wizyt w aptece czy przemieszczania się do pracy. W tym okresie nie warto więc organizować wspólnych wyjazdów do sklepu ani oferować podwózek. Zwiększałoby to potencjalny zasięg wirusa i narażało na zarażenie lub kwarantannę kilka gospodarstw domowych. W zamian możemy zaproponować osobiste załatwienie sprawy lub zrobienie zakupów.

Jeśli jednak podróż z innymi osobami jest konieczna, poprośmy je o zdezynfekowanie rąk przed wejściem do samochodu i nałożenie maseczek. Jeśli któraś z osób byłaby zarażona koronawirusem, zminimalizuje to przeniesienie go na elementy samochodu. Po takiej trasie warto też pozostawić samochód na kilka dni w kwarantannie, by wirus osiadły na elementach uległ zdezaktywowaniu. Warto pamiętać, że na płaskich i zimnych powierzchniach (np. na kokpicie) może przetrwać nawet 3 dni, natomiast na tekstylnej tapicerce – ok. 24 godzin.

Dezynfekcja samochodu – które miejsca warto czyścić regularnie?

Kluczem do skutecznej walki z koronawirusem w samochodzie jest regularne czyszczenie najczęściej dotykanych powierzchni. Za każdym razem czyśćmy nie tylko klamki, kierownicę i gałkę zmiany biegów, ale i wszelkie inne dotykane miejsca, np. przyciski podnoszenia szyb, pokrętła radia i klimatyzacji, dotykowy ekran multimedialny, podłokietniki, deskę rozdzielczą, wajchy regulacji fotela itd.

Oprócz tego należy oczyścić tapicerkę foteli. O ile wyszczotkowanie tapicerki skórzanej jest stosunkowo proste, wypranie foteli z tekstyliów, weluru lub alcantary może przysporzyć więcej problemu. Doraźnym rozwiązaniem jest bonetowanie mikrofibrową ściereczką, lecz najskuteczniejszym sposobem jest pranie ekstrakcyjne tapicerki lub czyszczenie parowe w wysokiej temperaturze.

Jakich środków dezynfekujących użyć?

Do zneutralizowanie wirusa SARS-CoV-2 wystarczy mydło, detergent lub środek na bazie alkoholu (min. 60%). Oznacza to, że poradzi sobie z nim większość dobrych kosmetyków samochodowych. Pamiętajmy o tym, aby wybrać preparaty dostosowane do konkretnych powierzchni, tj. preparat do czyszczenia skóry, płyn do szyb, interior cleaner, APC (w stężeniu do kokpitu) oraz płyn do tapicerki. Aby podnieść skuteczność kosmetyków, najlepiej nałożyć je w formie piany (za pomocą ręcznej pianowniczki) i wyszczotkować elementy szczotką z miękkim włosiem.

Do dezynfekcji wnętrza bardzo często polecany jest izopropanol, znany także jako IPA. Choć alkohol izopropylowy o stężeniu min. 60% skutecznie zabija wirusy, ma bardzo negatywny wpływ na elementy znajdujące się we wnętrzu auta. Nie nadaje się do czyszczenia m.in. zegarów, wyświetlaczy oraz skórzanej tapicerki. W przypadku długiego kontaktu ze skórzanym fotelem może wręcz doprowadzić do rozpuszczenia bezbarwnego lakieru ochronnego, tzw. topcoatu. W dłuższej perspektywie zaszkodzi również plastikowym elementom. Lepszym wyborem są więc odpowiednie dla danego materiału środki zasadowe.

Klimatyzacja i wietrzenie wnętrza

Wirus SARS-CoV-2 może utrzymywać się w powietrzu nawet do 3 godzin. Aby się przed nim zabezpieczyć, należy zadbać o regularne wietrzenie samochodu przed i po podróży. Duże znaczenie ma czystość filtra kabinowego i kanałów wentylacyjnych. Odgrzybienie parownika klimatyzacji nie jest trudne i można to zrobić przy pomocy specjalnego płynu dezynfekującego. Wybierając filtr kabinowy, warto natomiast zdecydować się na ten z wkładką węglową, która skuteczniej zapobiega napływowi drobnoustrojów do wnętrza. Pamiętajmy, by ustawić zewnętrzny dopływ powietrza i korzystać z klimatyzacji, bowiem jednym z efektów jej działania jest osuszanie powietrza.

Ozonowanie wnętrza samochodu – pomocne w walce z koronawirusem?

Ozonowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji. Ozon to gaz silnie utleniający, usuwający mikroorganizmy, pleśnie i grzyby. Czy podobną skutecznością wykazuje również wobec wirusów? Niestety nie. O ile usunięcie bakterii odpowiadających za nieprzyjemny zapach we wnętrzu lub odgrzybienie klimatyzacji ozonem ma sens, do walki z koronawirusem trzeba użyć innych środków. Należy podkreślić, że ozon jest silnie toksyczny i niebezpieczny dla człowieka, a dodatkowo przyspiesza zużycie elementów wnętrza samochodu.

Tankowanie na stacji paliw – o czym trzeba pamiętać?

Wjeżdżając na stację paliw, warto zatankować do pełna (lecz nie pod sam korek). Dzięki temu możemy zminimalizować częstotliwość wizyt na stacji benzynowej, a także przygotować się na nieprzewidziane sytuacje. Wysoki poziom paliwa jest szczególnie ważny podczas przekraczania granicy, gdyż istnieje ryzyko wielogodzinnego oczekiwania w korku. Planując wyjazd za granicę lub powrót do kraju, warto mieć dodatkowo kanister z benzyną lub olejem napędowym. Nawet jeśli nie przyda się nam, możemy pomóc innemu kierowcy.

Przed skorzystaniem z pistoletu dystrybutora załóżmy jednorazową rękawiczkę, która ochroni nas przed potencjalną stycznością z wirusem. Płacąc za paliwo, bramki, żywność czy usługi, zawsze używajmy kart płatniczych. Wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na banknotach, dlatego płatność bezgotówkowa jest bezpieczniejsza. Po wpisaniu pinu należy przemyć ręce wodą z mydłem lub żelem antybakteryjnym na bazie alkoholu.

Uwaga! Jeśli przez pomyłkę zatankujemy niewłaściwe paliwo, należy postępować według tej instrukcji.

Co warto mieć w bagażniku podczas epidemii?

Wspomnieliśmy już, że istotnym elementem wyposażenia może być niewielki kanister z paliwem. Co jeszcze warto mieć w aucie? Przede wszystkim zabierzmy do bagażnika lub samochodowego schowka preparaty czyszczące: do kokpitu, szyb i skór. Dobrym pomysłem jest spakowanie prowiantu i zapasu wody, by uniknąć wizyt w sklepach i na stacjach paliw. Jeśli nie mamy żelu antybakteryjnego, który nie wymaga spłukiwania, warto pomyśleć o zabraniu baniaka z wodą, wyposażonego w kranik, np. turystycznego. W ten sposób można umyć ręce po wizycie w sklepie przy użyciu zwykłego mydła.

Skrupulatne przestrzeganie reguł higieny, unikanie skupisk ludzi i rezygnacja z niepotrzebnych wyjść to obecnie najskuteczniejszy sposób na walkę z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Im szybciej wprowadzimy środki ostrożności, nawet te najbardziej drobiazgowe i wymagające poświęcenia czasu, tym lepiej. Nie wolno przy tym zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak zapinanie pasów, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego czy bezpiecznym przewożeniu dzieci w fotelikach.