Odbierz do 700 zł zwrotu za Oryginalne części Volkswagen®! Skorzystaj
Wejdź na stronę promocji i dowiedz się, jak zyskać zwrot gotówki za zakup części przy pierwszym serwisowaniu używanego auta osobowego Volkswagen w wybranych Autoryzowanych Serwisach Volkswagena.
Akcesoria samochodowe na zimę

TOP10 akcesoriów samochodowych, które przydadzą się zimą

Najlepszym sposobem radzenia sobie z problemami jest odpowiednie przygotowanie. Dotyczy to także trudnych warunków pogodowych, które zimą mogą zaskoczyć nas w każdej chwili. Jakie akcesoria samochodowe warto mieć w schowku lub bagażniku, by im sprostać? Oto 10 gadżetów, które przydadzą się zimą.

Skrobaczka do szyb

Usuwanie lodu z szyb to utrapienie wszystkich kierowców, którzy nie mogą skorzystać z garażu. Proces może być jednak znacznie przyjemniejszy, jeśli wybierzemy dobrą skrobaczkę do szyb. Duża skutecznością cieszy się skrobaczka z mosiężną końcówką. Wbrew pozorom, jest ona w pełni bezpieczna dla szkła i nie rysuje szyb. Mosiądz jest na tyle miękkim metalem, że nie powoduje zarysowań, a jednocześnie doskonale radzi sobie z lodem.

Ciekawym zimowym gadżetem jest także okrągła skrobaczka do szyb, przypominająca lejek. Pozwala usunąć szron z szyb w zaledwie kilku ruchach. Uwaga! Nie należy pozostawiać silnika uruchomionego na czas odśnieżania. Pozostawienie włączonego silnika na postoju dłużej niż minutę grozi mandatem w wysokości nawet 300 zł.

Szczotka do odśnieżania

O ile skrobaczka do szyb jest bezpieczna dla szyb, używana na lakierze karoserii doprowadzi do wielu zarysowań. Jeśli zależy nam na lśniącym lakierze, warto użyć do odśnieżania szczotki z delikatnym włosiem. Nie dość, że znacznie przyspieszy odśnieżanie auta, to na dodatek uchroni nas od mandatu. Jazda zaśnieżonym autem jest niezgodna z prawem i niebezpieczna. Pamiętajmy, by nie dociskać mocno szczotki do lakieru i regularnie ją czyścić. Drobne kamyczki i piasek zalegające we włosiu z pewnością zarysują lakier.

Gumowe dywaniki

Sporym problemem w okresie zimowym jest nadmierna wilgoć we wnętrzu auta. Skutkuje m.in. zaparowanymi szybami oraz nieprzyjemnym zapachem. Częstymi winowajcami są materiałowe dywaniki, które gromadzą wodą. Z tego względu wielu kierowców decyduje się zimą na zamianę miękkich dywaników na gumowe. Choć nie wyglądają tak elegancko jak seryjne, pozwalają ograniczyć problemy związane z wilgocią.

Jump starter

W niskich temperaturach akumulator traci nawet połowę sprawności. Oznacza to, że rozruch zamarzniętego na kość silnika może być jeszcze trudniejszy. To szczególnie problematyczne w jednostkach wysokoprężnych, wymagających wysokiego prądu rozruchowego. Najpopularniejszym sposobem odpalenia silnika zimą jest użycie kabli rozruchowych. Niestety, potrzebujemy wówczas pomocy drugiego kierowcy, który użyczy nam swojego samochodu.

Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest użycie jump startera, czyli urządzenia ułatwiającego rozruch. Jest to właściwie duży powerbank lub akumulator zapakowany w wygodne opakowanie. Dobrej jakości booster rozruchowy pozwoli odpalić silnik niezwłocznie, bez wielogodzinnego doładowywania akumulatora, jak ma to miejsce w przypadku prostownika. To idealne rozwiązanie w awaryjnych sytuacjach.

Łańcuchy śniegowe

Choć współczesne zimy są znacznie łagodniejsze niż te sprzed kilkudziesięciu lat, w wielu miejscach jazda bez łańcuchów jest niemożliwa. Wybierając się w góry musimy liczyć się z tym, że możemy napotkać znak C-18, nakazujący jazdę w łańcuchach śniegowych. Oprócz klasycznych łańcuchów metalowych dostępne są również łańcuchy tekstylne. To materiałowe opaski na opony, których zadaniem jest zwiększenie przyczepności na śniegu. W Internecie znajdziemy też „łańcuchy śniegowe w sprayu”, jednak ich skuteczność jest niemal zerowa.

Mata grzewcza

Wiele nowoczesnych samochodów wyposażonych jest w podgrzewane fotele. To bardzo wygodne rozwiązanie zimą, zwłaszcza w autach ze skórzaną tapicerką. Jeśli jednak nie mamy takiego wyposażenia, możemy w prosty sposób podrasować własny samochód. Najprostszym krokiem jest zakup gotowych mat grzewczych, nakładanych na fotele. Są niedrogie, podłącza się je do gniazda zapalniczki i są całkiem skuteczne.

Jeśli jednak zależy nam na niezmienionym wyglądzie auta, warto zakupić maty grzewcze wkładane pod tapicerkę. Cały proces jest stosunkowo łatwy i nie wymaga rozpruwania tapicerki, a pozwala uzyskać pełnoprawne podgrzewanie foteli.

Zimowy płyn do spryskiwaczy

O płynie do spryskiwaczy łatwo zapomnieć. Tymczasem w zimowych warunkach ma on kluczowe znaczenie. Wydostające się spod kół samochodów błoto i pośniegowa plucha szybko osadzają się na przedniej szybie, mocno ograniczając widoczność. Jeśli płynu do spryskiwaczy zabraknie nam na autostradzie lub drodze ekspresowej, dalsza jazda może być szalenie niebezpieczna. Tym bardziej, że wycieraczki rozmażą błoto po całej szybie.

W okresie zimowym pamiętajmy więc o regularnym dolewaniu płynu do spryskiwaczy. Najlepiej wybrać ten o temperaturze zamarzania niższej niż -20 stopni C. Zimowe płyny do spryskiwaczy różnią się między sobą i nie warto kupować najtańszych. Mogą mieć gryzący, nieprzyjemny zapach i szkodliwy wpływ na uszczelki okien.

Latarka

W zimowych miesiącach zmrok nadchodzi bardzo szybko. Dnie są na tyle krótkie, że wyjazdy do pracy jak i powroty do domu mogą przebiegać w całkowitych ciemnościach. O ile nowoczesne samochody wyposażone są w dobrej jakości lampy doskonale doświetlające drogę, to w razie awarii brak źródła światła jest sporym problemem. Już samo dolanie oleju lub płynu do spryskiwaczy może sprawić kłopot, o wymianie koła nie wspominając.

Rozwiązaniem problemu jest zakup dobrej latarki LED. Najlepiej wybrać model stworzony z myślą o samochodach, wyposażony w magnesy umożliwiające przyczepienie latarki do karoserii auta. Alternatywą dla latarki warsztatowej jest latarka czołowa, która również nie zajmie nam rąk. Trzeba pamiętać również o zapasowych bateriach – na mrozie wyładowują się znacznie szybciej.

Odmrażacz do szyb

Jeśli warstwa lodu na szybach samochodowych jest cienka, nie trzeba używać skrobaczki. Znacznie prostszym sposobem jest użycie odmrażacza do szyb w płynie. Wystarczy kilka pryśnięć, by odmrozić całą przednią szybę. W przypadku szronu cały proces odmrażania trwa parę sekund. Za pomocą odmrażacza do szyb możemy również pozbyć się lodu z lamp czy rejestracji. Niestety, nie każdy odmrażacz do szyb działa równie skutecznie. Niektóre z nich pozostawiają białe zacieki na szybach lub wymagają przetarcia ściereczką z mikrofibry. W innym wypadku szyba zamarznie ponownie tuż po włączeniu wycieraczek.

Podgrzewany kubek termiczny

Czy jest coś przyjemniejszego niż ciepła kawa w mroźny poranek? Jeśli lubimy spożywać ją w długiej trasie lub drodze do pracy, idealnym zakupem jest podgrzewany kubek termiczny. Te stworzone z myślą o samochodach, dopasowane są do standardowych uchwytów na kubki. Podgrzewany kubek termiczny nie dość, że izoluje od zimna, to na dodatek wyposażony jest w grzałkę podgrzewającą napój. Mimo że nie zagotuje wody, to skutecznie spowalnia wychładzanie się kawy. Podłącza się go do gniazda zapalniczki, więc można go użyć w każdym samochodzie.

Choć wydawałoby się, że czasy srogich zim są już dawno za nami, w dalszym ciągu warto być przygotowanym na złe warunki. Wystarczy kilka godzin, by pogoda zmieniła się diametralnie. Jeśli zaskoczy nas w trasie, podstawowe zimowe akcesoria pozwolą nam poradzić sobie z niemal każdym problemem. Wszystkie powyższe akcesoria bez trudu zmieszczą się w bagażniku lub schowku samochodowym, a ich zakup nie wiąże się z dużym wydatkiem.