
Samochodem na wakacje - jak przygotować auto do podróży?
Przegląd samochodu przed wakacjami
Przed każdym dłuższym wyjazdem należy przeprowadzić podstawowy przegląd samochodu. Nawet wtedy, gdy wykonywaliśmy go całkiem niedawno. Niektóre uszkodzenia, np. bąble na oponie, mogą powstać z dnia na dzień i nie dawać wcześniej żadnych objawów. Przegląd auta przed wakacjami wykonamy w ASO lub każdym profesjonalnym warsztacie, jednak przy odrobinie wiedzy motoryzacyjnej łatwo zadbać o samochód przed podróżą samodzielnie. Co należy sprawdzić wybierając się autem na wakacje?
Kontrolę auta przed wakacyjną wyprawą najlepiej zacząć od układu hamulcowego. Sprawdźmy stan tarcz oraz klocków hamulcowych. Jeżeli tarcze zużyte są nierównomiernie, może oznaczać to usterkę układu hamulcowego lub wyeksploatowanie podzespołów. Niepokojące jest też charakterystyczne „bicie” odczuwalne na kierownicy w czasie hamowania. Przy okazji spójrzmy na opony, także od wewnątrz. Wszelkie pęknięcia i bąble dyskwalifikują ogumienie, więc należy wymienić je jeszcze przed wyjazdem na wakacje.
W kolejnym kroku czas na zajrzenie pod maskę. Jeżeli silnik pracuje prawidłowo i nie przysparza żadnych problemów, wystarczy skontrolować poziom i stan płynów. Sprawdźmy nie tylko olej i płyn hamulcowy, ale i stan cieczy chłodzącej, oleju do układu wspomagania oraz płynu do spryskiwaczy. W tym ostatnim przypadku najlepiej po prostu dolać płynu do pełna, aby wystarczyło na całą podróż.
Przygotowując auto do podróży należy sprawdzić również oświetlenie. Choć kluczowe są żarówki kierunkowskazów, świateł mijania i świateł stopu, nie zapominajmy o skontrolowaniu lampy światła wstecznego, podświetlenia tablicy czy reflektorów przeciwmgielnych. Spalona żarówka zawsze wiąże się z ryzykiem mandatu, czego podczas wakacyjnej podróży chcielibyśmy uniknąć. Na wszelki wypadek spakujmy też zapasowe żarówki, przynajmniej te najważniejsze. W Internecie znajdziemy wiele gotowych kompletów, jednak należy się upewnić, czy wszystkie żarówki pasują do naszego samochodu.
Narzędzia i akcesoria
Listę niezbędnych akcesoriów niezbędnych podczas podróży autem otwierają te, które są w Polsce wymagane prawnie, tj. gaśnica (z aktualną homologacją) oraz trójkąt ostrzegawczy. Przed wyjazdem autem na wakacje warto rozbudować tę listę o kolejne elementy, które warto mieć w bagażniku: kamizelkę odblaskową i apteczkę. Nie zajmą wiele miejsca, a mogą znacząco podnieść nasze bezpieczeństwo podczas wakacyjnej podróży.
Przygotowując auto do podróży koniecznie sprawdźmy też stan koła zapasowego (lub dojazdowego). Powinno być dopompowane i gotowe do użycia. Niedopompowana opona może z czasem się zdeformować. Przed wyprawą autem na wakacje trzeba się też upewnić, czy posiadamy w bagażniku odpowiedni klucz do kół oraz sprawny podnośnik. Długo nieużywane narzędzia lubią rdzewieć i odmawiać współpracy.
Oprócz tego zwróćmy uwagę na zapasowe elementy, które mogą się przydać podczas wakacyjnej podróży samochodem: komplet żarówek, bezpieczniki, olej silnikowy, mały kanister z zapasowym paliwem. W niektórych miejscach znalezienie stacji paliw lub sklepu motoryzacyjnego może być bardzo trudne. Na koniec należy wspomnieć o rzeczach, które nie są niezbędne podczas podróży, ale mogą przydać się w czasie awarii. Komplet narzędzi pozwoli nam usunąć drobne usterki, a w wielu przypadkach może być konieczny np. do wymiany żarówki. Niewielka latarka czołowa ułatwi też np. wymianę koła po zmroku. W razie awarii samochodu podczas podróży nieocenione mogą okazać się kable rozruchowe lub linka holownicza. Żaden samochód nie może się też obyć bez podstawowego „zestawu naprawczego”, czyli szarej taśmy klejącej i opasek zaciskowych.
Nawigacja samochodowa podczas podróży
Nawigacja samochodowa niewątpliwie ułatwia podróż. Warunek jednak jest jeden: musi być aktualna. Nowe drogi powstają stosunkowo szybko, więc podróżowanie ze starymi mapami będzie wyjątkowo frustrujące. Przed wyjazdem autem na wakacje należy wgrać najnowszą aktualizację, a przy okazji sprawdzić, czy na zaplanowanej trasie nie znajdziemy żadnych niespodzianek. Upewnijmy się, że posiadamy mapy wszystkich państw, które zamierzamy odwiedzić autem podczas wakacji. Czasem wymaga to wykupienia droższego pakietu.
Klimatyzacja i filtr kabinowy
Sporą pułapką w czasie wakacyjnej podróży samochodem może być układ klimatyzacji. O ile na co dzień wiele objawów zanieczyszczenia może nie dawać nam się we znaki, w dłuższej podróży wyjdą na jaw wszelkie niedomagania. Mocno zanieczyszczona klimatyzacja jest siedliskiem bakterii i grzybów. Aby te nie zafundowały nam w czasie urlopu przykrej infekcji, warto zawczasu odgrzybić i zdezynfekować cały układ w specjalistycznym zakładzie. Przy okazji sprawdzimy poziom czynnika chłodzącego i będziemy mieć pewność, że klimatyzacja nas nie zawiedzie w największym upale podczas długiej i męczącej podróży.
Pakowanie bagażu przed wakacjami
Ilość zgromadzonego bagażu zaskakuje za każdym razem. Prawdopodobieństwo, że nie zmieścimy wszystkiego do bagażnika jest bardzo duże, dlatego warto działać z rozwagą. Spakujmy cały bagaż zawczasu i postarajmy się ułożyć go logicznie. Na sam dół bagażnika, tuż przy tylnej kanapie, ułóżmy rzeczy najcięższe, które mogłyby przesuwać się w trakcie hamowania. Na wierzch połóżmy zaś to, co może przydać się w trakcie podróży. Całość spakujmy do walizek i toreb, aby w razie konieczności móc szybko opróżnić bagażnik i dostać się do koła zapasowego. Planując podróż autem zadbajmy też o szybki dostęp do trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy i apteczki.
Co jednak zrobić ze wszystkimi rzeczami, które nie pomieszczą się w bagażniku samochodu? Najlepszym sposobem na powiększenie przestrzeni bagażowej przed podróżą na wakacje jest box dachowy. Popularne boxy dachowe mieszczą ok. 300-600 litrów bagażu, co jest imponującym wynikiem. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach wagowych, które oscylują najczęściej ok. 75 kg. Boxy dachowe montuje się na bagażniku dachowym, przyczepianym do rantów dachu, relingów lub uchwytów montażowych auta. Unikajmy natomiast przewożenia rzeczy w kabinie pasażerskiej samochodu, nawet jeśli mamy do dyspozycji dużo miejsca. Wszelkie luźne przedmioty stanowią zagrożenie w czasie kolizji lub nawet gwałtownego hamowania i same w sobie mogą być przyczyną wypadku podczas podróży. Jeśli więc już musimy się zdecydować na kompromis, niech towarzyszy nam w kabinie śpiwór lub torba z ubraniami, nie zaś koło zapasowe czy skrzynka narzędziowa.
Tuż przed wyjazdem na wakacje samochodem przewietrzmy auto i sprawdźmy przygotowaną wcześniej check listę. Przygotujmy też wodę do picia, przekąski i pieniądze na opłaty w trasie. Tuż po ruszeniu w podroż autem warto wyciszyć radio i zwrócić uwagę, czy samochód nie „zgłasza” nam żadnych nieprawidłowości. Może być to np. źle zamocowany bagażnik lub latająca po bagażniku walizka. Jeśli zauważymy poważniejszą awarię samochodu, lepiej zawrócić niż ryzykować jej pogłębieniem w dalszej części trasy.