Das WeltAuto. Dbamy o Twoje zdrowie! Sprawdź

Samochód miejski – automat czy manual? Co wybrać?

Wśród samochodów miejskich sprzedawanych w Polsce wciąż dominują egzemplarze z manualną skrzynią biegów. Skrzynie automatyczne pojawiają się nieśmiało w dużych autach klasy D lub SUV-ach. Tymczasem to właśnie małym samochodom miejskim z automatyczną skrzynią biegów warto przyjrzeć się ze szczególną uwagą. Dlaczego? Wyjaśniamy, jakie zalety ma automatyczna skrzynia biegów i rozprawiamy się z kilkoma mitami.

Niechęć do aut z automatyczną skrzynią biegów – skąd wynika?

Mitów na temat automatycznych skrzyń biegów w autach jest wiele. Wpływają one na niechęć Europejczyków do sięgania po samochody z automatyczną skrzynią biegów. Udział skrzyń automatycznych wśród nowych samochodów miejskich kupionych w Polsce wynosi niewiele ponad 20%, tymczasem w Stanach Zjednoczonych aż 90% użytkowników wybiera samochody z automatyczną skrzynią biegów.

Trudno jednak się tej niechęci dziwić. Wynika ona jeszcze z czasów, gdy skrzynie automatyczne w samochodach miały wiele wad. Były ospałe, kapryśne, mocno podwyższały spalanie oraz wyraźnie spowalniały samochód. O ile w autach z dużym i mocnym silnikiem wady te mogły być ukryte, to w małych samochodach miejskich bardzo negatywnie wpływały na wrażenia z jazdy. Wiele do życzenia pozostawiała też jakość zmiany biegów, a szarpanie, „przeciąganie” biegów czy brak reakcji na pedał gazu były codziennością.

To jednak przeszłość. Producenci samochodów wyeliminowali niemal wszystkie wady automatów, a współczesne wersje niejednokrotnie przewyższają parametrami manualne skrzynie biegów. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy bać się automatycznych skrzyń biegów oraz jakie mają zalety w jeździe miejskiej.

Skrzynia automatyczna w samochodzie miejskim – czysta wygoda

Punktem wyjścia w porównaniu skrzyni automatycznej i manualnej zawsze jest komfort. Automat nie wymaga wciskania sprzęgła oraz wachlowania drążkiem zmiany biegów, co już wpływa na wygodę jazdy. Mimo iż automatyczne skrzynie biegów montowane były dotychczas głównie w limuzynach poruszających się przede wszystkim w trasie, to właśnie w autach miejskich mają najwięcej pracy.

Jazda w zakorkowanych miastach pełna jest przyspieszeń, zatrzymań i powolnych podjazdów, więc w takich warunkach auto z automatyczną skrzynią biegów czuje się idealnie. Nie dość, że odciąży lewą nogę, to na dodatek zapobiegnie nadmiernemu zużyciu tarcz sprzęgła. Warto wspomnieć też o tym, że jeżdżąc automatem kierowca może skupić się na ważniejszych sprawach niż zmiana biegów, czyli na obserwowaniu drogi, pieszych, znaków, a także innych uczestników ruchu drogowego.

Wyższe spalanie, wolniejsze przyspieszanie – czy na pewno?

Argumenty o wysokim spalaniu oraz słabych osiągach powtarzane są przez zwolenników manualnych skrzyń biegów jak mantra. Tymczasem zapominamy o drobnym szczególe – to wyniki pomiarów w testach, które nie zawsze idealnie odzwierciedlają naszą codzienną jazdę.

Przykład? Porównanie przyspieszenia od 0 do 100 km/h. W bezpośrednim starciu zazwyczaj wygra manualna skrzynia biegów, jednak wcale nie przekłada się to na odczucia z jazdy miejskiej. W takich warunkach nikt przecież nie wkręca silnika na maksymalne obroty oraz nie zmienia biegów w rajdowy sposób. Nawet w czasie dynamicznej jazdy wykorzystywany jest mniejszy zakres obrotów, a sama zmiana biegów następuje delikatnie, wolno, bez ryzyka uszkodzenia skrzyni biegów.

Jak natomiast zmienia biegi skrzynia automatyczna w samochodzie? Nowoczesne konstrukcje, np. dwusprzęgłowe, są w stanie zaoszczędzić „jałowy” czas na zmianie przełożeń, co skutkuje płynnym, efektywnym przyspieszaniem auta. Jednocześnie ogranicza szarpanie i uślizg sprzęgła. Automatyczne skrzynie biegów zapobiegają też jeździe na zbyt niskich obrotach, co mogłoby wiązać się z uszkodzeniem silnika.

Kontrola nad samochodem i radość z jazdy

Kolejny aspekt często poruszany w rozmowach o automatycznej skrzyni biegów, to możliwość kontroli samochodu. Zwolennicy aut z automatyczną skrzynią biegów przekonują, że tylko w ten sposób można w pełni panować nad autem. Czy na pewno? Współczesne samochody z automatycznymi skrzyniami biegów cechują się doskonałą reakcją na pedał gazu, momentalnie redukują biegi i mają kilka trybów, np. oszczędny, sportowy czy dostosowany do trudnych warunków pogodowych.

Oznacza to, że kontrola nad samochodem nie tylko nie jest pogorszona, ale wręcz zwiększona. Elektroniczne systemy pozwalają kierowcy dostosować parametry auta do warunków drogowych oraz potrzeb. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Co jednak z radością prowadzenia auta z automatyczną skrzynią biegów? Tutaj też nie można narzekać. Wystarczy wybrać model z łopatkami przy kierownicy.

Koszt automatycznej skrzyni biegów

Nie da się ukryć, że mała popularność automatycznych skrzyń biegów wynika w dużej mierze z wysokich cen nowych samochodów. Nie dość, że auto z automatyczną skrzynią biegów wymaga sporej dopłaty, to najczęściej jest dostępny dopiero w połączeniu z wyższymi wersjami wyposażenia oraz mocniejszymi silnikami. W przypadku nowych aut miejskich różnica ta może być bardzo wyraźna.

Paradoksalnie jednak na rynku aut używanych bywa odwrotnie. Ze względu na nieufność i niechęć wobec automatycznych skrzyń biegów różnica w cenie się zaciera. W niektórych przypadkach samochody z automatyczną skrzynią biegów mogą być wręcz tańsze niż podobne wersje ze skrzynią manualną. Należy jednak pamiętać, że część tanich ofert wynika z kosztownej awarii skrzyni biegów. Stąd też warto zakupić samochód ze sprawdzonego źródła, o potwierdzonej przeszłości i z gwarancją pełnej sprawności, np. od autoryzowanego dealera, pierwszego właściciela lub znajomej osoby.

Wady automatycznych skrzyń biegów

Jakie wady skrywają automatyczne skrzynie biegów? Jedną z nich jest wyższa cena ewentualnych napraw. To znacznie bardziej skomplikowana konstrukcja, wymagająca nie tylko wiedzy mechanicznej, ale i elektronicznej. Z tego względu naprawy samochodów z automatyczną skrzynią biegów nie powinno się powierzać niewyspecjalizowanym warsztatom.

Automatyczne skrzynie biegów w samochodach wymagają też regularnej (30-60 tys. km.) wymiany oleju i rozsądnego traktowania. Nie wolno holować pojazdu, odpalać go na pych oraz zmieniać przełożeń bez całkowitego zatrzymania auta. Błędem jest wrzucenie trybu neutralnego na postoju (nadmierne obciążenie skrzyni) oraz wykorzystywanie go w trakcie zjazdu ze wzniesień. Przełączenie w tryb parkowania podczas jazdy może zaś skutkować zablokowaniem automatycznej skrzyni biegów.

Mimo wszystko są to rzeczy, które łatwo wyeliminować z codziennej eksploatacji. Nauka nowych nawyków jest bardzo szybka, a ryzyko uszkodzenia automatycznej skrzyni biegów – niewielkie. Z zalet skrzyni automatycznej w aucie miejskim oraz wygody, którą gwarantuje, skorzystamy natomiast każdego dnia.