Odbierz do 700 zł zwrotu za Oryginalne części Volkswagen®! Skorzystaj
Wejdź na stronę promocji i dowiedz się, jak zyskać zwrot gotówki za zakup części przy pierwszym serwisowaniu używanego auta osobowego Volkswagen w wybranych Autoryzowanych Serwisach Volkswagena.
Zalety zakupu używanego samochodu

Jakie są zalety zakupu używanego samochodu?

Używane samochody w dalszym ciągu mają szerokie grono zwolenników. Jak się okazuje, nie bez przyczyny. Czynnikiem decydującym jest m.in. niższa cena, ale nie tylko. W grę wchodzą także inne czynniki, niekoniecznie związane z pieniędzmi. Jakie zalety przemawiają na korzyść zakupu używanego samochodu osobowego czy użytkowego?

Niższa cena

Komfort, niezależność, przyjemność z prowadzenia – powodów, dla których warto posiadać własny samochód osobowy jest wiele. Nie oznacza to jednak, że każdy kierowca potrzebuje go w takim samym stopniu. Jak donoszą socjologowie, samochody osobowe w dzisiejszych czasach przestaną być wyznacznikami statusu społecznego. Coraz częściej korzystamy z roweru lub komunikacji publicznej.

Nic więc dziwnego, że wiele osób nie podejmuje decyzji o zakupie nowego samochodu. To wydatek kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Rosnąca świadomość ekonomiczna sprawia, że auta używane wybieramy nawet wtedy, gdy stać nas na samochody z salonów. Dlaczego? Bo to się opłaca. Tańszy używany samochód posłuży nam w ten sam sposób, co nowy. Co więcej, w niższej cenie możemy dostać lepsze wyposażenie lub mocniejszy silnik. W przypadku, gdy samochód nie jest narzędziem pracy przynoszącym zyski, a jedynie środkiem lokomocji, z którego korzystamy sporadycznie, zakup niedrogiego używanego samochodu to korzystne rozwiązanie.

Możliwość uniknięcia najwyższego spadku wartości

Kiedy samochód traci na wartości najwięcej? W ciągu pierwszych lat. To właśnie dlatego podczas kupowania nowego samochodu warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale i wartość rezydualną (w momencie odsprzedaży). Według specjalistów może ona być w przypadku niektórych modeli samochodów bardzo niska. Auta tracą średnio po trzech latach około połowę swojej wartości, a już w ciągu pierwszego roku około 30%. Kto na tym korzysta? Ci, którzy pragną kupić samochód używany. Już za połowę ceny można zakupić zaledwie trzyletni samochód, w pełni serwisowany, ze znaną przeszłością oraz w bardzo dobrym stanie.

Brak konieczności przeprowadzania napraw w autoryzowanym salonie

Serwisowanie samochodów w autoryzowanych stacjach obsługi (ASO) ma wiele zalet. Korzystasz z doświadczenia specjalistów, masz całkowitą pewność napraw oraz dostęp do szeregu oryginalnych części zamiennych. W pewnych sytuacjach konieczność korzystania z ASO, jak ma to miejsce w przypadku nowych samochodów, staje się wadą. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na koszty. Choć w przypadku bardziej skomplikowanych napraw ma to sens, to proste czynności serwisowe nie sprawią problemu tańszym i dostępniejszym warsztatom. W przypadku zakupu auta używanego sam wybierasz, czy chcesz skorzystać z ASO, czy może decydujesz się na serwis w zaprzyjaźnionym i pewnym warsztacie. Jeśli chodzi o nowe samochody nie masz tego komfortu, gdyż nawet prosta czynność wykonana poza ASO mogłaby skończyć się utratą gwarancji.

Ogromna dostępność – samochody używane od ręki

Mogłoby się wydawać, że zakup samochodu w salonie to najprostsza rzecz na świecie. Wchodzisz, wybierasz interesujący Cię model oraz wersję wyposażeniową i wyjeżdżasz nowym samochodem. W rzeczywistości proces ten jest znacznie trudniejszy i najczęściej kończy się nawet wielomiesięcznym oczekiwaniem na interesującą nas wersję. O ile nie jesteśmy postawieni pod ścianą i posiadamy samochód zastępczy, nic trudnego. Gorzej, gdy potrzebujemy samochód jak najszybciej. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być zakup auta używanego, gdyż wybór różnych wersji silnikowych i wyposażeniowych na rynku wtórnym jest ogromny. To zakup, którego możemy dokonać w ciągu kilku godzin.

Świadomość typowych wad nowych aut

Nowy samochód nie musi być pozbawiony wad. Wręcz przeciwnie, samochody takie często posiadają usterki wieku dziecięcego, czyli niedociągnięcia projektowe, materiałowe lub wykonawcze. Wychodzą one na jaw po pewnym czasie. Zaletą zakupu samochodu używanego jest więc to, że możesz ich uniknąć. W szczególności dotyczy to silników, które niejednokrotnie po latach zdobywają łatkę wyjątkowo problemowych lub awaryjnych.

Możliwość wyboru auta wyższej klasy

To zagwozdka, z którą musi się zmierzyć każdy, kto kiedykolwiek planował kupić nowy samochód. Jak łatwo można zauważyć, w cenie nowego samochodu kompaktowego możemy dostać znacznie lepiej wyposażone auto używane wyższej klasy. Wielostrefowa klimatyzacja, mocniejszy silnik, bardziej komfortowe zawieszenie, większa liczba poduszek powietrznych oraz mnóstwo dodatkowych systemów podnoszących wygodę jazdy – takiej pokusie trudno się oprzeć. Wybierając tego typu samochód musisz jednak wykazać się dużą czujnością, gdyż nieuczciwi handlarze tylko czekają na Twój błąd. Wiele luksusowych samochodów na rynku wtórny posiada powypadkową historię. Jak się przed tym uchronić? Skorzystaj ze sprawdzonych dealerów samochodów używanych, którzy mogą zagwarantować sprawdzoną przeszłość samochodu. Inwestycja w pewność i spokojny sen popłaca.

Dostęp do klasycznej motoryzacji

Oto zaleta, której nie da się zastąpić. Możliwość obcowania z klasykami motoryzacji to nie lada gratka dla pasjonatów. Zakup youngtimera to nie tylko spełnienie marzeń, ale i w wielu przypadkach doskonała inwestycja. Duży wpływ na tego typu wybór ma także charakter dawnej motoryzacji, która, według niektórych, była bardziej szorstka, męska oraz klimatyczna. Brak rozbudowanej elektroniki, duże silniki i pewnego rodzaju surowość to cechy, których nie sposób szukać w nowoczesnej motoryzacji.

Samochody bez downsizingu

Czym jest downsizing? To trend w motoryzacji, polegający na zmniejszaniu pojemności silników, przy jednoczesnym zachowaniu ich mocy oraz momentu obrotowego. Ma on na celu zmniejszyć spalanie oraz emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Z biegiem lat silniki samochodów osobowych straciły na pojemności, mają mniej cylindrów, wzrosło natomiast turbodoładowanie. Przeciwnicy downsizingu twierdzą, że takie działanie wcale nie zmniejsza rzeczywistego spalania samochodu, a może prowadzić do znacznego skrócenia żywotności wyżyłowanej jednostki napędowej. Jak jest w rzeczywistości? Tego jeszcze nie wiadomo, jednakże stopniowe rezygnowanie kilku producentów z pomysłu może świadczyć o tym, iż była to ślepa uliczka rozwoju motoryzacji. Z tego powodu wybór używanego samochodu sprzed ery downsizingu może być rozpatrywany jako dobre posunięcie.

Zakup używanego samochodu, jak wszystkie nasze decyzje, posiada swoje wady oraz zalety. Dziś wspomnieliśmy o kilku pozytywach, które mogą przeważyć szalę na korzyć auta kilkuletniego. Pamiętaj jednak, że w ostatecznym rozrachunku nie warto decydować jedynie na podstawie ceny. Takie działanie to wręcz proszenie się o kłopoty w postaci trafienia na tzw. minę. Przede wszystkim warto postawić na samochody używane z pewnego źródła, które będą pewną i bezpieczną inwestycją. To i tak ogromna oszczędność w stosunku do zakupu nowego auta, a nie warto przysłonić sobie wspomnianych pozytywów szeregiem potencjalnych wad. Jak wspomnieliśmy wcześniej, kupujemy nie tylko samochód, ale i spokojny sen.

Sprawdzone samochody używane

Dowodem na to, że można kupić auto używane, które będzie dobrą inwestycją jest oferta Das WeltAuto. Pewna historia, sprawdzony przebieg i stan techniczny potwierdzony skrupulatną kontrolą to tylko niektóre z korzyści. Samochody osobowe i użytkowe w naszym programie objęte są gwarancją na co najmniej 1 rok. Marki spośród, których możesz wybierać to: Ford, Opel, Volkswagen, Audi, BMW, Mercedes-Benz, Honda, Renault, Volvo i więcej! Zobacz ogłoszenia Das WeltAuto i przekonaj się, że używany może oznaczać pewny.