Odbierz do 700 zł zwrotu za Oryginalne części Volkswagen®! Skorzystaj
Wejdź na stronę promocji i dowiedz się, jak zyskać zwrot gotówki za zakup części przy pierwszym serwisowaniu używanego auta osobowego Volkswagen w wybranych Autoryzowanych Serwisach Volkswagena.
Dziecko w samochodzie - bezpieczeństwo

Jak bezpiecznie przewozić dzieci samochodem?

Przewożenie dzieci w samochodzie jest łatwe, jednak równie łatwo popełnić błąd wynikający z roztargnienia lub niewiedzy. Szczególnie groźne są mity, które niejednokrotnie skłaniają rodziców do niebezpiecznych zachowań podczas jazdy samochodem, np. przewożenia dzieci na rękach. Jak bezpiecznie podróżować autem z dziećmi?

Co mówią przepisy?

Sposób przewożenia dzieci samochodem określony jest prawnie. Według ustawodawcy, dziecko powinno być usadowione w bezpiecznym, atestowanym foteliku samochodowym przymocowanym do kanapy lub fotela samochodu. W ten sposób należy przewozić w aucie dzieci o wzroście do 150 cm. Co ważne, wiek dziecka nie ma żadnego znaczenia, więc dotyczy to także 17-latka, który mierzy mniej niż 150 cm. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko waży ponad 35 kg. Wówczas możemy wozić bez fotelika dziecko o wzroście powyżej 135 cm. Przepisy pozwalają na ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy, jednak należy pamiętać o wyłączeniu poduszek powietrznych. Przewożenie dzieci do 3 roku życia w samochodzie bez pasów bezpieczeństwa jest zabronione.

Zawsze w foteliku

Nie każde dziecko lubi podróżować autem w foteliku. Bezpieczny fotelik ściśle przylega do ciała, ogranicza widoczność i nieco krępuje ruchy, co maluchom nie zawsze się podoba. Karygodnym błędem jest jednak rezygnacja z fotelika podczas jazdy. Choć nasza pociecha może być szczęśliwa takim obrotem spraw, a możliwość swobodnego poruszania się po kanapie zajmie uwagę, nawet drobna stłuczka lub gwałtowne hamowanie podczas jazdy mogą skończyć się tragicznie. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest więc zachęcanie dziecka do podróży autem w foteliku i unikanie złych przyzwyczajeń.

Równie nieodpowiedzialne jest przewożenie niemowlaków w samochodzie na rękach. To tylko pozornie bezpieczny sposób. W czasie wypadku podczas jazdy autem niemowlę może być wyrzucone z siłą kilkudziesięciu kilogramów. Znaczenia nie ma także długość podróży. Wypadek może wydarzyć się zarówno podczas wyjazdu na wakacje, jak i kilkukilometrowego dojazdu do przedszkola. Zapinając dziecko w foteliku, gwarantujemy mu maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Nie istnieje idealny fotelik samochodowy, dopasowany do każdego dziecka. Powinniśmy dobrać go do wagi i budowy anatomicznej dziecka. Co więcej, należy sprawdzić, czy konstrukcja fotelika pasuje do tylnej kanapy naszego samochodu. Foteliki samochodowe dobiera się pod względem kategorii wagowych, np. 0-13, 9-18, 15-25, 22-36 kg. Grupy mogą być też łączone, co oznacza, że fotelik dostosujemy do szerszej rozpiętości wagowej, np. 15-36 kg. Jeżeli nasz samochód wyposażony jest w system ISOFIX, najlepiej wybrać fotelik dostosowany do tego typu zapięcia. Klamry ISOFIX zapewniają znacznie większą sztywność niż zapięcie wykorzystujące pasy bezpieczeństwa samochodu.

Sporą popularnością cieszą się podkładki samochodowe oraz pasy umożliwiające przewożenie dzieci w aucie bezpośrednio na kanapie samochodu. Choć urządzenia te najczęściej mają wymagane certyfikaty, eksperci zalecają wykorzystywanie pełnoprawnych fotelików samochodowych. Podkładki i pasy nie zabezpieczają dziecka przed uderzeniami bocznymi oraz przed wyślizgnięciem się spod pasów, dlatego należy używać ich jedynie sporadycznie, gdy nie ma możliwości skorzystania z fotelika dziecięcego.

Zabawki i niebezpieczne przedmioty

Jest wiele sposobów na umilenie dzieciom podróży samochodem. Podczas wyboru zabawy warto wziąć pod uwagę także to, jak zabawka może zachować się w czasie kolizji. Ciężkie, metalowe zabawki są w trakcie wypadku niczym pocisk, dlatego lepiej postawić na pluszaki lub lekkie zabawki o obłych kształtach. Warto uważać także na to, co przewozimy w kabinie pasażerskiej. Cały bagaż powinien znajdować się w bagażniku i przewożenie walizek lub przedmiotów w środku jest niebezpieczne. Jeżeli brakuje nam miejsca w bagażniku, najlepszym wyborem jest dodatkowy box dachowy.

Nowoczesne foteliki samochodowe skonstruowane są w taki sposób, by zapewnić dzieciom maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy autem. Mogą to zrobić jednak tylko wtedy, jeśli sami zadbamy o odpowiednie usadowienie i przypięcie naszej pociechy. Nawet drobne odstępstwo może być przyczyną przykrego wypadku podczas jazdy, dlatego nie warto się spieszyć lub liczyć na szczęście. Upewnijmy się też, że sam fotelik samochodowy jest solidnie przytwierdzony do konstrukcji auta. Luźno przypięty fotelik nie tylko nie zabezpiecza dziecka, a wręcz stanowi dla niego zagrożenie podczas jazdy.