Jak wycenić używane auto

Jak wycenić używane auto przed sprzedażą?

Zakup samochodu to nie lada wyzwanie, jednak jak się okazuje, również sprzedaż starego auta może przysporzyć wielu problemów. Jednym z nich jest wycena samochodu. Musi być na tyle korzystna, by zachęcić potencjalnego kupującego, ale przede wszystkim opłacalna dla nas samych. Jak wycenić auto używane przed sprzedażą i jakie kryteria wziąć pod uwagę?

Przegląd innych ofert

Podstawą wyceny samochodu używanego jest zorientowanie się w cenach rynkowych. Najpierw musimy zorientować się, jakie są widełki dla danego modelu. Rozpiętość cenowa potrafi być bardzo duża i wynosi najczęściej około kilkunastu tysięcy. Zazwyczaj mamy do czynienia z klasycznym rozkładem Gaussa, co oznacza, że jest niewiele aut używanych bardzo tanich, dużo egzemplarzy w średniej cenie oraz garstka tych najdroższych.

Punktem wyjścia będą te w dole widełek cenowych. Są to najczęściej samochody uszkodzone, mocno wyeksploatowane lub powypadkowe. Nieco wyżej znajdziemy auta flotowe, nauki jazdy lub najbiedniejsze wersje wyposażeniowe. Idąc tak krok po kroku trafimy na coraz lepsze wersje wyposażenia oraz silnika, nowsze roczniki, niższe przebiegi oraz bardziej zadbane egzemplarze. Musimy orientacyjnie wpasować nasz samochód w te widełki i jak najlepiej określić jego pozycję na rynku.

Wyposażenie

Ta rozpiętość cenowa wynika w dużym stopniu z wersji wyposażeniowych. W dzisiejszych czasach brak klimatyzacji, centralnego zamka lub elektronicznie otwieranych szyb to niemal wyrok.  Taki samochód będzie nam znacznie trudniej sprzedać. Warto sprawdzić, jakie wersje wyposażeniowe funkcjonowały w naszym modelu samochodu. Jeśli posiadamy samochód z wysokim pakietem dodatków, warto podkreślić to w ogłoszeniu, to ważny element przetargowy. Jeśli jednak posiadamy pakiet podstawowy, musimy zachęcić klienta dobrym stanem technicznym używanego auta, niskim przebiegiem lub innymi argumentami. Wielu nabywców woli wybrać samochód gorzej wyposażony, a w lepszym stanie technicznym.

Pewność jest w cenie

Zakup używanego samochodu to bardzo często rosyjska ruletka. Zwłaszcza dla kogoś, kto nie ma wiedzy z zakresu mechaniki i nie potrafi samodzielnie ocenić stanu technicznego. Sztuczek nieuczciwych handlarzy jest bardzo wiele i łatwo wpaść w ich sidła.

Z tego powodu wielu kupujących sięga po oferty prywatne, uznawane za znacznie pewniejsze. Samochód kupiony w salonie, od pierwszego właściciela, z pełną książką serwisową, regularnymi serwisami i naprawami popartymi fakturami, osiągnie najwyższą cenę. Jeśli posiadasz taki egzemplarz, masz w garści niezwykle ważne karty przetargowe. Pewna historia jest o wiele bardziej cenna od dodatkowych opcji wyposażenia.

Lista wad

Nie oszukujmy się, nawet najbardziej zadbany samochód posiada pewne wady. Jeśli to możliwe, pozbądź się ich zanim zamieścisz ogłoszenie motoryzacyjne. Czasem wymiana niedrogiej drobnostki podniesie wartość o znaczą kwotę. Zrób listę wad swojego samochodu używanego i miej je na uwadze przy ewentualnych negocjacjach. Jeśli uwzględniasz je w wycenie auta, koniecznie napisz o nich w opisie aukcji. W innym przypadku, jeśli klient je wykryje podczas oględzin, będzie próbował dodatkowo obniżać cenę.

Porady na forum

Cenne porady możemy uzyskać, rejestrując się na internetowym forum. Sporo popularnych modeli samochodów posiada swoje fankluby, które pomogą przy wycenie samochodu używanego. Znajdziesz tam osoby, które doskonale orientują się w historii modelu oraz jego obecnej sytuacji rynkowej. Pamiętaj, by podać jak najwięcej danych o swoim aucie, pomogą one w ustaleniu ceny. Musisz być jednak przygotowany na to, że trafi się wielu niezbyt przychylnie nastawionych użytkowników forum, którzy spróbują Ci wmówić, że Twój samochód wart jest niewiele, a najlepiej, jeśli oddasz go za darmo. Nie warto wdawać się z nimi w pyskówki.

 

A może rozliczenie?

Sprzedaż auta na własną rękę bywa uciążliwa. Możesz miesiącami przyjmować kolejnych zainteresowanych, spędzać godziny na oględzinach, jeździć z nimi na przeglądy w ASO i tracić nerwy podczas prób negocjacji, ale i tak samochodu nie sprzedać. Rzesza zainteresowanych przyjeżdża na oględziny tylko po to, by się z samochodem poznać, zrobić krótki kurs i wrócić do domu. Inni zaś przejrzą każdy element, poddadzą samochód karkołomnym „testom”, a na koniec i tak stwierdzą, że muszą się zastanowić. Niestety, trzeba się z tym liczyć, zwłaszcza jeśli nasz samochód jest w dobrym stanie wizualnym, a wystawiliśmy go za przystępną cenę.

Alternatywą może być oddanie samochodu używanego w rozliczeniu w zamian za nowy. Dzięki temu upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu i od razu będziemy mieli z głowy żmudny proces wyboru nowego auta. Choć nie dostaniemy za niego tak wysokiej ceny, jak podczas sprzedaży prywatnemu klientowi, zyskujemy zaoszczędzony czas i spokój. Dla osób, które nie mogą poświęcić kilku tygodni na sprzedaż starego samochodu i szukanie czegoś nowego, jest to rozwiązanie nadzwyczaj wygodne, a korzystając z usług komisu dealerskiego także pewne.

Wycena specjalisty

Jeżeli jesteś osobą, która kompletnie nie zna się na samochodach, nie interesujesz się rynkiem aut używanych i wiesz, że nie poradzisz sobie z ogarnięciem wszystkich niuansów sprzedaży, możesz skorzystać z usług specjalistów. W Internecie znajdziesz oferty rzeczoznawców, którzy dogłębnie sprawdzą stan Twojego samochodu i wycenią go za Ciebie. Jednocześnie podpowiedzą Ci jakie posiada wady oraz zalety, co pomoże Ci w późniejszych negocjacjach. Koszt tego typu wyceny to najczęściej kilkaset złotych. Możesz także skorzystać z serwisów internetowych, które sporządzą wycenę na podstawie podanych przez Ciebie informacji. Z tego rodzaju wycen korzystają m.in. auto komisy lub agenci ubezpieczeniowi.

Co wziąć pod uwagę?

Podsumowując, przy wycenianiu samochodu używanego pod uwagę musisz wziąć m.in. wiek auta, przebieg, stan techniczny czy pakiet wyposażeniowy. Dodatkowo uwzględnij to, w jaki sposób był wykorzystywany, bo samochód służący do przewozu narzędzi i zaprawy klejowej będzie dla klienta mniej atrakcyjny, niż ten, którego używaliśmy wyłącznie do sporadycznych wyjazdów do sklepu. Duże znacznie ma także to, w jakim terenie poruszał się samochód. Jeśli korzystaliśmy z niego w terenie górskim, często zapuszczaliśmy się w nieutwardzone drogi lub jeździliśmy wyłącznie po zatłoczonym mieście, jego stan najprawdopodobniej będzie gorszy niż samochodu eksploatowanego w łagodniejszych warunkach.

Biorąc pod uwagę te wszystkie wytyczne uda Ci się ustalić cenę, które będzie Cię satysfakcjonować. Zachowaj pewien naddatek, gdyż klient z pewnością będzie chciał utargować choć kilkaset złotych. Przed oględzinami samochodu wypierz tapicerkę oraz umyj dokładnie samochód (z wyjątkiem komory silnika!). Potencjalni nabywcy w wielu przypadkach kupują oczami, a pierwszego wrażenia nie da się zrobić dwa razy.