Sprawdzone auto używane

Jak kupić sprawdzone auto używane – poradnik krok po kroku

Zakup samochodu używanego to ogromne obciążenie dla domowego budżetu. Często wydajemy równowartość nawet kilku lub kilkunastu miesięcznych pensji. W takim przypadku ryzyko lub szczęśliwy traf nie wchodzą w grę. Musimy wiedzieć, jak kupić auto sprawdzone i pewne, aby nie narazić się na dodatkowe koszty.

Wybór zaufanego źródła

Zakup używanego samochodu to zawsze w pewnym stopniu niewiadoma. Nie wiemy, jak długo posłużą nam podzespoły oraz czy któryś z nich nie posiada usterki, której nie widać na pierwszy rzut oka. Ale możemy sobie wybór auta w dużym stopniu ułatwić. Wystarczy znaleźć zaufane źródło.

Zakup od znajomego

Pierwszym sposobem na zakup sprawdzonego samochodu używanego jest poczta pantoflowa. Kupując od znajomych mamy mniejszy lub większy ogląd na sytuacje. Co prawda nie znamy dokładnego stanu technicznego, jednak możemy wykluczyć największe zagrożenia tj. powypadkową historię, fałszowanie przebiegu, poważną usterkę lub wiele, wiele innych. Warto też przejrzeć fora miłośników danego modelu. Wielu klubowiczów sprzedaje swoje samochody za ich pośrednictwem i nierzadko trafimy na dobry egzemplarz o gruntownie udokumentowanej historii.

Pierwsza metoda jest jednak mocno ograniczona, wszak możemy poznać dzięki niej niewiele używanych samochodów. Przechodzimy więc do następnej, czyli do zakupu auta z komisu przy autoryzowanym salonie, którego przykładem jest DasWeltAuto. Komisy tego typu przykładają dużą uwagę do kompletnej weryfikacji historii kupowanych samochodów, eliminując te, z którymi jest jakikolwiek problem. Wyselekcjonowane samochody przechodzą następnie szczegółową kontrolę, a ewentualne usterki usuwane są w profesjonalnym warsztacie. Kupując używany samochód w dealerskim komisie, mamy pewność, że dostajemy samochód bezwypadkowy, bezpieczny, zadbany i w pełni sprawny. To spokój, w który warto zainwestować.

Trzeci sposób na zakup samochodu używanego to ogłoszenia motoryzacyjne, wizyta w zwykłym komisie lub zakup od prywatnego, acz nieznajomego właściciela. Ta metoda obarczona jest niestety największym ryzykiem i wymaga od nas gruntownej i szczegółowej wiedzy. Nie warto się jednak łudzić, bowiem jeśli trafimy na wyjątkowo przebiegłego i nieuczciwego handlarza, nawet nasze duże doświadczenie może nie wystarczyć, by uniknąć bubla.

Poznaj samochód, który chcesz kupić

Każdy z modeli samochodów posiada charakterystyczne dla siebie przypadłości, typowe usterki lub  wady konstrukcyjne. Jak nietrudno się domyślić, często są one powodem pozbycia się używanego samochodu. Niektóre z nich są po prostu zbyt drogie w naprawie, by opłacało się je przeprowadzać. Informacje o takich wadach znajdziemy m.in. na formach dyskusyjnych lub portalach branżowych. Szczególną uwagę musimy zwrócić na wersje silnikowe, gdyż każdy producent posiada bardziej i mniej udane jednostki napędowe.

Znając najpopularniejsze przypadłości modelu, który nas interesuje, możemy spróbować zweryfikować je podczas obejrzenia samochodu używanego. Poznamy też dzięki temu potencjalne koszty napraw i będziemy mogli świadomie zdecydować, czy ryzyko ewentualne ryzyko jest opłacalne.

Weź ze sobą specjalistę

Popularnym błędem jest zabranie na oględziny szwagra, kumpla lub kogokolwiek innego, kto ma znikome pojęcie o samochodach. Takie towarzystwo może przynieść więcej szkód niż korzyści. Nie oznacza to jednakże, że mamy się wybrać na zakup sami. Każdy z nas kieruje się emocjami i nawet jeśli znamy się na samochodach, możemy popełnić błąd. Warto więc wziąć ze sobą specjalistę, który pomoże nam na chłodno obejrzeć używany samochód i oceni jego stan. Możemy poprosić o pomoc znajomego mechanika lub skorzystać z oferty eksperta, którego ogłoszenie bez problemu znajdziemy w Internecie. To nieduży koszt (100-300 zł), a pozwoli nam uniknąć znacznie wyższych wydatków. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wizyta w serwisie, najlepiej autoryzowanym, w którym przeprowadzimy kompletny przegląd samochodu.

Przejrzyj listę najpopularniejszych sztuczek sprzedawców

Handlarze samochodów posiadają ogromny wachlarz sztuczek które mają nas skłonić do zakupu ich samochodów. Usypiają naszą czujność, wzbudzają zaufanie do sprzedawcy i sprawiają, że słyszymy to, co chcemy słyszeć. To zlepek półprawd, niedopowiedzeń, psychologicznych forteli oraz najbardziej oczywistych kłamstw. Jak się przed nimi chronić? Przede wszystkim trzeba je znać. W Internecie znajdziemy listy wielu najpopularniejszych sztuczek sprzedawców samochodów. Jeśli uda Ci się rozpoznać choć kilka z nich, od razu należy zapalić w głowie czerwoną lampkę.

Nie bój się sprawdzać i pytać

Handlarze samochodów często manipulują w taki sposób, by zniechęcić nas do zadawania pytań. Udają zapracowanych, zajętych, wmawiają nierealistyczne oczekiwania i sugerują, że pytania są zbędne. Nie można dać się na to nabrać.

Profesjonalny komis lub sprzedawca używanych aut zobligowany jest do tego, by przedstawić nam wszelkie potrzebne dokumenty. Warto poprosić o możliwość przeglądu samochodu w ASO, wgląd do książki serwisowej, wykonanie jazdy próbnej oraz sprawdzenie samochodu w rejestrze VIN. Mamy prawo znać dokładną historię samochodu, wszak kupujemy sprzęt, od którego zależy nasze życie i wydajemy często ogromne oszczędności. Tłumaczenie, że sprzedawca nie ma czasu lub chęci jest oznaką arogancji. Pokrętne tłumaczenia o zgubieniu książki serwisowej lub niewiedzy na temat stanu technicznego należy zaś włożyć między bajki.

Przeglądając internetowe opinie na temat samochodów używanych można odnieść wrażenie, że zakup używanego auta w dobrym stanie graniczy z cudem. To nieprawda. Warto jednak wiedzieć, gdzie szukać auta oraz kierować się rozsądkiem. Trzeba pamiętać, że „okazje” i „perełki” w świecie handlarzy nie istnieją. Doskonały stan techniczny musi odzwierciedlać się w cenie, która znajdzie się w dolnej części widełek. Kierując się powyższymi poradami bez problemu znajdziemy samochód marzeń, który posłuży nam przez lata.