Das WeltAuto. Dbamy o Twoje zdrowie! Sprawdź

Back to school - samochodowa wyprawka dla rodziców dowożących dzieci do szkoły

Ostatnie dni wakacji to najwyższy czas, by przygotować szkolną wyprawkę. Oprócz piórników, tornistrów i zeszytów czasem przydają się także inne akcesoria, tym razem samochodowe. Związane są nie tyle ze szkolną nauką, co z zawożeniem dzieci na zajęcia. Jakie akcesoria przydadzą się w samochodzie podczas codziennych wypraw do szkoły?

Chusteczki nawilżane oraz płyn do dezynfekcji

Według ustawy „Prawo oświatowe” z dnia 14 grudnia 2016 r. sieć szkół w Polsce powinna być zorganizowania w taki sposób, by każde dziecko miało do placówki nie dalej niż 3 km (klasy I-IV szkoły podstawowej) oraz 4 km (klasy V-VIII szkoły podstawowej). Jeżeli droga dziecka do szkoły jest dłuższa, obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu dla dziecka oraz opiekuna (lub zwrot kosztów dojazdu) spoczywa na gminie.  

Wiele zmieniło się jednak wraz z nadejściem pandemia Covid-19. Ze względów bezpieczeństwa duża część rodziców rezygnuje z transportu publicznego na rzecz zawożenia dzieci własnym samochodem. To droższe rozwiązanie, ale minimalizuje ryzyko zachorowania. Ważne jest jednak to, by regularnie przemywać dłonie oraz nie dotykać nimi okolic twarzy. Podstawowym elementem wyposażenia samochodu w 2020 roku jest więc płyn do dezynfekcji oraz antybakteryjne ściereczki do przecierania najczęściej dotykanych elementów, tj. kierownicy, klamek, uchwytów czy podłokietników.

Komfortowy i bezpieczny fotelik samochodowy

Fotelik samochodowy wielu rodzicom kojarzy się z okresem wczesnego dzieciństwa. Większe dzieciaki podchodzą zazwyczaj do fotelików z niechęcią i z przyjemnością rezygnują z nich na rzecz podkładki. To jednak poważny błąd, który może narazić Twoją pociechę na niebezpieczeństwo. 

Dla dziecka o wzroście mniejszym niż 150 cm oraz wadze nie większej niż 36 kg jedynym bezpiecznym miejscem jest samochodowy fotelik. Co więcej, po nowelizacji przepisów z dnia 11.08.2017 r. nie ma znaczenia wiek dziecka. Dlaczego jednak podstawka samochodowa to zły pomysł? Przede wszystkim dlatego, że nie chroni głowy dziecka, nie zabezpiecza go przed uderzeniem bocznym oraz naraża na wyślizgnięcie się z pasów. Większość podstawek nie obsługuje systemu Isofix, więc w razie wypadku styropianowe podwyższenie może wręcz wysunąć się spod dziecka. 

Sprawdź też: Jak bezpiecznie przewozić dzieci samochodem?

Etui ochronne na fotele

Wadą fotelików samochodowych jest narażenie tapicerki na uszkodzenia. Dotyczy to zarówno samej kanapy, na której są umieszczane, oraz przednich foteli. Podczas zajmowania miejsca, jak i samej podróży, trudno uniknąć kopania oparć foteli. Jeśli chcesz zachować wnętrze auta w dobrym stanie, wybierz etui ochronne na kanapę oraz fotele. To nieduży koszt, a ochroni delikatną tapicerkę przed przetarciem lub trwałym ubrudzeniem i podniesie wartość samochodu używanego na rynku wtórnym.

Zagłówki i osłony na pasy

Jeśli Twoje dziecko nie chce skorzystać z fotelika lub jest już zbyt duże, zapewnij mu większe bezpieczeństwo w inny sposób. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z miękkich osłonek na pasy oraz zagłówków stabilizujących głowę. Te akcesoria nie tylko zwiększą ochronę w razie nieszczęśliwego zdarzania, ale i podniosą komfort podróży. Gdy dziecko zaśnie po dniu pełnym zajęć, jego głowa znajdzie oparcie w miękkich poduszkach i nie będzie opadać.

Zasłonki przeciwsłoneczne

Nawet początki jesieni mogą przynieść upalne, słoneczne dni. Rozwiązanie problemu jest proste: wystarczy dokupić osłonki przeciwsłoneczne. Te z wizerunkami postaci z bajek lub superbohaterów z pewnością przypadną młodszym pociechom. Niektóre modele aut mają zasłonki przeciwsłoneczne na wyposażeniu, więc warto zwrócić na to uwagę, wybierając samochód używany.

Innym pomysłem jest pokrycie szyb tylnych drzwi oraz klapy bagażnika folią przyciemniającą. Pamiętaj jednak, że nie zawsze możesz zrobić to samo z przednimi szybami. Minimalna przejrzystość czołowej szyby musi wynosić przynajmniej 75%, a przednich bocznych – 70%. Weź jednak pod uwagę to, że szyby te zazwyczaj są już delikatnie przyciemnione fabrycznie. 

Organizer samochodowy, czyli sposób na zachowanie porządku

Podczas zderzenia nawet niewielka zabawka, smartfon lub termos mogą stanowić dla pasażerów śmiertelne zagrożenie. Kluczem do zachowania bezpieczeństwa jest więc pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów oraz przewożenie tych niezbędnych w taki sposób, by były jak najlepiej unieruchomione. 

Świetnym miejscem na drobne przedmioty, takie jak notes, długopisy czy pluszaki, jest samochodowy organizer. Wyposażony w elastyczne siateczki, zamykane kieszenie oraz miejsce na kubek organizer pozwoli Ci zachować porządek we wnętrzu. Niektóre modele organizerów na oparcie fotela mają niewielki stolik, z którego dziecko będzie mogło skorzystać na postoju.

Kosmetyki samochodowe, którymi wyczyścisz nawet najtrudniejsze zabrudzenia

Podczas codziennych dojazdów do szkoły, na zajęcia dodatkowe czy treningi sportowe trudno uniknąć zabrudzeń. O ile usunięcie niewielkiej plamy z szyby czy plastiku nie sprawi nikomu problemu, znacznie trudniej poradzić sobie z ubrudzeniem tapicerki lub podsufitki. Przed rokiem szkolnym warto więc przygotować niewielki arsenał kosmetyków i akcesoriów samochodowych. Co przyda Ci się do regularnego czyszczenia auta?

  • Dobry odkurzacz samochodowy – zasilany z gniazda zapalniczki lub z akumulatorem. Nie jest demonem mocy, ale do odkurzenia tapicerki z piasku lub okruchów ciastek wystarczy. 
  • Ściereczki mikrofibrowe – użyjesz ich niemal do każdej czynności pielęgnacyjnej.
  • Interior cleaner – płynem tego typu wyczyścisz kokpit, klamki, konsolę centralną, progi czy podłokietniki.
  • Płyn do czyszczenia tapicerki – dobrej jakości płyn do bonetowania bez trudu usunie plamy na tapicerce lub podsufitce. Pamiętaj, by nie rozcierać plamy na boki, a ścierać ją do wewnątrz. Kosmetyki te dostępne są w formie oprysku lub piany.
  •  Płyn do szyb – samochodowym płynem do szyb pozbędziesz się śladów palców, pisaków czy jedzenia.

Przeczytaj również: Czy samochód rodzinny to tylko minivan i kombi?

Alternatywą dla preparatów w płynie są jednorazowe chusteczki nasączone danym środkiem. Mimo że nie mają tak dużej skuteczności jak profesjonalne kosmetyki samochodowe, całkiem dobrze nadają się do sporadycznego zastosowania. Największą zaletą jest wygoda użytkowania oraz możliwość przewożenia ich w niewielkim schowku.