Odbierz do 700 zł zwrotu za Oryginalne części Volkswagen®! Skorzystaj
Wejdź na stronę promocji i dowiedz się, jak zyskać zwrot gotówki za zakup części przy pierwszym serwisowaniu używanego auta osobowego Volkswagen w wybranych Autoryzowanych Serwisach Volkswagena.
Jak przygotować auto do jesieni

Jak przygotować auto do jesieni?

Jesień to dla kierowcy wyjątkowo trudny czas. Ulice pokryte są śliskimi liśćmi, słońce oślepia nas odbijając się od mokrych nawierzchni, notoryczne zaparowane szyby spędzają sen z powiek, a wysoka wilgotność uwypukla wszelkie problemy z elektryką. Z tego względu przygotowaliśmy poradnik, którym informujemy, czym warto zająć się przez sezonem jesienno-zimowym. Jak przygotować auto do jesieni?

Jak przygotować auto do jesieni: światła

Jesienią każdego kolejnego dnia zmrok przychodzi coraz szybciej. Warto to wziąć pod uwagę i zadbać o odpowiednie ustawienie świateł, bo z dobrodziejstw lamp będziemy korzystać znacznie częściej niż latem. Muszą nie tylko świecić: muszą to robić dobrze i w prawidłowym kierunku. Źle ustawione lampy, zaparowane klosze czy zużyte żarówki to tylko początek listy możliwych problemów. Jesienią musisz również zwrócić szczególną uwagę na ustawienie świateł przeciwmgłowych. Sprawdź także te mniej oczywiste światła, jak np. podświetlenie tablicy rejestracyjnej, bo jego brak skutkuje mandatem. Aby zaś nie oślepiać innych kierowców i nie powodować zagrożenia na drodze, zadbaj o to, by przednie lampy były odpowiednio wypoziomowane.

Jak przygotować auto do jesieni: wycieraczki

Od razu zaznaczymy, że mamy na myśli zarówno wycieraczki na szybach, jak i te pod nogami. Wycieraczki zbierające deszcz, co oczywiste, jesienią będą miały mnóstwo roboty, więc najlepiej po prostu zainwestować w wymianę wycieraczek na nowe. Jeśli piszczą, pozostawiają smugi lub nie radzą sobie na nadmiarem wody, najwyższy czas im podziękować. Przy okazji uzupełnij płyn do spryskiwaczy. Aby nie ryzykować zamarznięciem, wybierz już ten zimowy lub dolej zimowego koncentratu.


Co zaś się tyczy drugich wycieraczek samochodowych, tych znajdujących się pod nogami, najlepiej zamienić welurowe dywaniki gumowymi. Są znacznie łatwiejsze w oczyszczaniu z błota i liści, ale to nie jedyne ich zalety. Gumowe wycieraczki nie chłoną wody, co sprawia, że problem parujących szyb jest znacznie mniejszy.

Jak przygotować auto do jesieni: opony

Nie mniejszą troską w czasie jesieni należy objąć opony. Choć nadal korzystamy wówczas z letnich, konieczne jest sprawdzenie głębokości bieżnika. Odpowiada on bowiem za odprowadzanie wody i zapobiega zjawisku, które jesienią jest bardzo częste – aquaplaningowi opony. W czasie aquaplaningu opona nie jest w stanie odprowadzić zalegającej na asfalcie wody, co prowadzi do utraty przyczepności. Mówiąc bardziej obrazowo, koło wjeżdża na warstwę wody i ślizga się po niej, tracąc kontakt z asfaltem. To bardzo groźne zjawisko, przez które możemy stracić panowanie nad pojazdem i wpaść w poślizg, nawet jadąc prosto (np. na autostradzie). Jest jednak łatwy sposób na to, by go uniknąć. Należy korzystać z opon o głębokim bieżniku oraz nie przesadzać z prędkością.

Jak przygotować auto do jesieni: szyby

Gdyby zapytać kierowców, z czym kojarzy im się jesień, zapewne wielu z nich odpowiedziałoby, że z zaparowanymi szybami. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim zadbaj o zachowanie czystości w kabinie. Nagromadzona we wnętrzu wilgoć osadza się na szybach natychmiast po wejściu do auta, prowadząc do uciążliwego (i niebezpiecznego podczas jazdy) parowania szyb. Ponadto zabezpiecz szyby środkiem zapobiegającym zbieraniu się pary. Możesz skorzystać ze specjalistycznych kosmetyków samochodowych lub postawić na domowy sposób. W roli preparatu walczącego z parą na szybach sprawdzi się doskonale… pianka do golenia! Wystarczy wetrzeć ją za pomocą szmatki w szybę. Wadą tego sposobu jest, niestety, mniejsza trwałość.


Przy okazji wspomnimy o genialnym urządzeniu, który ułatwi Ci walkę z parującymi szybami w samochodowymi. Jest nim… klimatyzacja! Warto wiedzieć, że oprócz chłodzenia wnętrza upalnym latem, można z niej korzystać także jesienią oraz zimą. Jednym z efektów działania klimatyzacji jest bowiem osuszanie powietrza. Czasem ma to negatywne skutki w postaci przesuszonych śluzówek, jednak jesienią klimatyzacja będzie nieocenioną pomocą. Włącz ją na krótką chwilę, a para zniknie z okien w mgnieniu oka.

Jak przygotować auto do jesieni: elektryka

Jesień to okres, w którym wychodzi na jaw wiele mankamentów związanych z elektryką samochodową. Powodem jest, jak można się domyślić, wilgoć w powietrzu. Może doprowadzić do zwarć lub przebić, co zaowocuje mniej lub bardziej poważnymi awariami: począwszy od przepalonej żarówki, poprzez przerywający kabel zapłonowy aż po poważną usterkę instalacji elektrycznej. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy problemów w elektryką, nie zwlekaj z naprawą. Być może konieczne będzie zaizolowanie odsłoniętych styków, oczyszczenie zaśniedziałych połączeń, poprawienie klem na akumulatorze lub wymiana kabli zapłonowych.

Jak przygotować auto do jesieni: hamulce

Przed sezonem niezwykle ważna jest kontrola stanu hamulców. Chodzi jednak nie tylko o sprawdzenie klocków oraz tarcz. Ze względu na duża wilgotność jesiennego powietrza, należy skontrolować także płyn hamulcowy. Jest on silnie higroskopijny, co oznacza, że wchłania wilgoć. To zaś prowadzi do znacznego pogorszenia parametrów płynu hamulcowego, co może skutkować w awaryjnych sytuacjach nawet utratą siły hamowania (po zagotowaniu płynu hamulcowego).


Warte uwagi są także systemy wspomagające kierowcę. Jesienią mogą mieć dużo pracy, bo kałuże oraz liście zalegające na drodze mocno osłabiają przyczepność kół do nawierzchni. W ruch idą wówczas m.in. ABS , ASR i ESP, które zapobiegają poślizgom. Jak je sprawdzić? Wybierz się na zamknięty plac, na którym w bezpiecznych warunkach wykonasz kilka manewrów. Spróbuj gwałtownie skręcić oraz zahamować. W każdym przypadku samochód powinien zachowywać się przewidywalnie. Jeśli koła się blokują, auto zaczyna „myszkować” lub ma tendencję do ściągania na jedną stronę to znak, że warto udać się do warsztatu.

Jak przygotować auto do jesieni: podwozie

W niektórych krajach zabezpieczenie antykorozyjne podwozia to obowiązek, bez którego nie uzyskamy przeglądu technicznego. W Polsce nie, jednak mimo to warto podjąć się tego zadania i wykonać przegląd podwozia. Odnowienie powłoki antykorozyjnej zabezpieczy podwozie przed wykwitami rdzy i przygotuje na jesienno-zimową pluchę. Można to zrobić samemu, jednak potrzebujesz kanału lub najazdu umożliwiającego wygodny i bezpieczny dostęp od spodu. W wielu miastach dostępne są ogólnodostępne najazdy samochodowe, jednak ich stan często daleko odbiega od ideału. Aby nie ryzykować, skorzystaj z usług profesjonalistów.

Jak przygotować auto do jesieni: wnętrze

Gruntowne sprzątanie wnętrza przed sezonem jesiennym zapobiegnie dwóm rzeczom: zbieraniu się wilgoci oraz brzydkich zapachów. Obie się ze sobą wiążą. Zacznij od solidnego wywietrzenia oraz odkurzenia wnętrza. Jeśli wakacyjne wojaże doprowadziły do zabrudzeń, skorzystaj ze środków do czyszczenia tapicerki. Wyczyść przy okazji nawiewy, które mogą zbierać nieczystości powodujące przykry zapach we wnętrzu auta.

Przypominamy także, że jesienią oprócz perfekcyjnego stanu samochodu niemniej ważne jest nasze podejście. To bowiem spokojna i rozważna jazda jest najważniejszym systemem bezpieczeństwa. Szczególną uwagę zwróć na wilgoć, przymrozki oraz zanieczyszczenia na drodze, które mogą być przyczyną utraty przyczepności samochodu. Przygotuj też okulary przeciwsłoneczne - będą nieocenione w momencie, gdy odbijające się od kałuż słońce zacznie Cię oślepiać. Pamiętaj o aquaplaningu, który może zaskoczyć w najmniej przewidzianym momencie. Na koniec przypomnimy o zachowaniu ostrożności i nie przesadzaniu z prędkością, która jest jedną z częstszych przyczyn wypadków. Przygotowanie samochodu do jesieni jest ważne, jednak zmiana nawyków z letnich na jesienne również ma ogromne znaczenie.