Odbierz do 700 zł zwrotu za Oryginalne części Volkswagen®! Skorzystaj
Wejdź na stronę promocji i dowiedz się, jak zyskać zwrot gotówki za zakup części przy pierwszym serwisowaniu używanego auta osobowego Volkswagen w wybranych Autoryzowanych Serwisach Volkswagena.
Sposoby na bezpieczną jazdę latem

10 sposobów na bezpieczną jazdę latem

Priorytetem każdej podróży samochodem jest bezpieczeństwo. Lato kojarzy się głównie z przyjemnościami, dlatego warto zadbać o to, by żadna przykra niespodzianka nie popsuła nam wakacyjnych podróży. Jakie środki ostrożności warto zachować za kierownicą latem?

Uwaga na klimatyzację

Trudno wyobrazić sobie latem komfortową podróż autem bez klimatyzacji. Wpływa ona nie tylko na wygodę podróżowania, ale i nasze bezpieczeństwo. Jazda latem w optymalnej temperaturze (ok. 20-22 stopnie C) wyraźnie poprawia refleks i koncentrację. Z klimatyzacją, zwłaszcza tą sterowaną ręcznie, łatwo jednak przesadzić. Zbyt mocne wychłodzenie wnętrza może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, a w skrajnych przypadkach skończyć się nawet szokiem termicznym. Według ekspertów, różnica pomiędzy temperaturą wnętrza auta i otoczenia nie powinna być większa niż 10 stopni C. Podczas dłuższej podróży autem latem warto też co jakiś czas wyłączyć klimatyzację. Zapobiegnie to przesuszeniu śluzówek oczu i nosa.

Dobre warunki — niebezpieczne warunki?

Choć suchy i słoneczny dzień wydaje się idealną scenerią na podróż samochodem, to właśnie dobre warunki drogowe bywają najbardziej niebezpieczne. Dzieje się tak dlatego, że wielu kierowców przecenia wówczas możliwości własne i samochodu. Efektem są liczne stłuczki i wypadki, których przyczyną jest najczęściej nadmierna prędkość. Jak uniknąć zbytniej brawury? Wystarczy pamiętać o statystykach wypadków i zachować samodyscyplinę. Jeśli podróż autem przebiega przyjemnie i łatwo, ryzyko rozkojarzenia jest znacznie większe.

Parkowanie w cieniu

Latem samochód zaparkowany w słońcu może bardzo szybko nagrzać się nawet do 60 stopni C. Dotknięcie rozgrzanych foteli, kierownicy lub elementów kokpitu grozi nawet poparzeniami. Jeżeli mamy możliwość, postarajmy się zaparkować auto w cieniu. Jeśli nie, przewietrzmy samochód przed zajęciem miejsca za kierownicą. Dobrym rozwiązaniem jest uchylenie drzwi pasażera i „wachlowanie” drzwiami kierowcy. W ciągu kilkunastu sekund możemy pozbyć się nagrzanego powietrza w samochodzie, co uprzyjemni jazdę. Pamiętajmy też o tym, aby latem nie pozostawiać we wnętrzu auta zwierząt oraz dzieci. Już kilkanaście minut wystarczy, aby temperatura we wnętrzu samochodu wzrosła do wartości zagrażających życiu.

Z rowerzystą w zgodzie

Lato to zdecydowanie czas rowerzystów. Choć infrastruktura rowerowa poprawia się z roku na rok, nie wszędzie da się dojechać ścieżką rowerową. Gdy jej nie ma, rowerzysta zobligowany jest do poruszania się jezdnią. By móc wyprzedzić rowerzystę, należy zachować minimum 1 metr odstępu. W praktyce lepiej jednak pokusić się o większą ostrożność, zachowując 2-3 metry odległości podczas jazdy. Łatwo bowiem wyobrazić sobie zachwianie rowerzysty lub nieroztropną próbę ominięcia dziury.

Lato a opony zimowe

Popularnym błędem kierowców jest jazda samochodem latem na zimowym ogumieniu. To nie tylko nieekonomiczne (opony zdzierają się latem w mgnieniu oka), ale i bardzo niebezpieczne. Mieszanka zimowego ogumienia dostosowana jest do niskich temperatur, natomiast drobne lamele — do kontaktu ze śniegiem. Taka kombinacja sprawia, że latem opony zimowe pracują zbyt mocno i nie zapewniają odpowiedniej przyczepności. Droga hamowania za 100 km/h może ulec wydłużeniu nawet o kilkanaście metrów!

Grad, burza, wichury

Mimo iż lato kojarzy się ze słońcem, burze i ulewne deszcze wcale nie są rzadkością. Wichury i połamane drzewa niosą realne zagrożenie na drodze, dlatego warto przed wakacyjną podróżą samochodem sprawdzić pogodę. Równie ważne są informacje o spodziewanych opadach gradu. Duże kule lodowe mogą mocno pokiereszować karoserię i szyby, więc latem najlepiej trzymać samochód w garażu, pod wiatą lub w parkingu podziemnym. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy przykryć auto plandeką lub pokrowcem samochodowym.

Jazda w ostrym słońcu

Latem, choć nie tylko, dużym problemem są promienie słoneczne oślepiające nas na drodze podczas jazdy. Samochodowe osłonki przeciwsłoneczne nie zawsze dadzą cień, dlatego warto zaopatrzyć się w coś jeszcze — w okulary. Choć można użyć klasycznych okularów przeciwsłonecznych, lepiej sprawdzą się mocno zabudowane modele dla kierowców, chroniące oczy także z boku. Dobrym pomysłem dla osób noszących okulary korekcyjne są szkła fotochromowe, samoczynnie dostosowujące się do warunków oświetleniowych. Co ważne, okulary powinny mieć filtr UV chroniący wzrok przed szkodliwym promieniowaniem.

Niezbędnik alergika

Wiosna i lato to czas obfitego pylenia krzewów i drzew. Jeżeli borykamy się z alergią, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na stan filtra kabinowego w samochodzie. Filtr kabinowy z wkładem węglowym pozwoli ochronić się przed pyłkami. Na wszelki wypadek podczas podróży autem latem miejmy przy sobie leki przeciwalergiczne. Jazda samochodem z załzawionymi oczami może być bardzo niebezpieczna. Co ciekawe, objawy alergii mogą być wzmagane poprzez słońce, więc w tym przypadku okulary przeciwsłoneczne również mogą pomóc.

Pojazdy rolnicze

Dużym zagrożeniem na drogach w czasie lata mogą być pojazdy rolnicze. Przemierzając wsie samochodem latem, zwróć szczególną uwagę na traktory i kombajny. Kierowca może nie widzieć cię podczas wyjazdu z posesji. Sporym problemem jest też fakt, że na drogach latem wciąż możemy spotkać kombajny z niezłożonym hederem, zachodzącym na przeciwny pas ruchu. To niezgodne z prawem, lecz niestety powszechne.

Przegrzewający się silnik

Podążająca w górę wskazówka temperatury cieczy chłodzącej nierzadko zwiastuje problemy z autem. Przegrzanie silnika latem może jednak przydarzyć ci się także w pełni sprawnym samochodzie. Długotrwała jazda w korku podczas letnich upałów to wprost zabójcza mieszanka dla silnika samochodu. Auta wyposażone są w wentylator wspomagający przepływ powietrza przez chłodnicę, ale przy dużym obciążeniu może okazać się to niewystarczające. Co robić, gdy zauważymy oznaki przegrzania silnika podczas upałów? W pierwszej kolejności otwórz okna i ustaw ogrzewanie oraz nawiew w samochodzie na maksimum. Dzięki temu odbierzesz część ciepła z układu chłodzenia.